sobota, 12 listopada 2016

Jak dobrać ekipę, aby się nie pozabijać?


Jak powszechnie wiadomo dobór towarzystwa jest istotny zarówno przy krótkich wypadach jak i długich podróżach. Temat ten wydał nam się dość istotny ponieważ nieraz już przysporzył nam wiele kłopotów przed wyjazdem jak i w jego trakcie. Jak dobrać towarzystwo, aby wyjazd był udany i aby wzajemnie się nie pozabijać? ;)

Wiesz już dokąd pojedziesz, znasz trasę którą tam dotrzesz, wiesz również co ze sobą zabrać w podróż. Jedyne czego Ci brakuje to towarzysza podróży. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ to od niej zależy atmosfera w jakiej będzie przebiegała podróż oraz to, czy będziemy się czuć komfortowo i będziemy mogli korzystać z wyjazdu w pełni.
Na samym początku warto wspomnieć o tym, że nie należy zwlekać z wyborem towarzysza podróży. Znając termin i czas trwania wyprawy należy jak najszybciej rozpocząć poszukiwania. Jeśli zostawimy to na ostatnią chwilę może dojść do tego, że będziemy zmuszeni (aby zaoszczędzić) wziąć ze sobą “pierwszą lepszą” osobę. A przecież chcemy znaleźć kogoś odpowiedniego, z kim znajdziemy wspólny język i będziemy mogli dzielić zainteresowania.


A co właściwie oznacza termin “odpowiedni towarzysz podróży”? Z pewnością dla każdego z nas będzie to oznaczało zupełnie coś innego. W zależności od kontekstu wyjazdu i czasu jego trwania będziemy szukać różnych osób o różnych preferencjach i umiejętnościach.
Szukając osoby na weekendowy wyjazd będziemy chcieli znaleźć osobę, która jest punktualna, rzetelna, odpowiedzialna, będzie potrafiła o siebie zadbać (np. jeśli się zgubi).
Natomiast szukając osoby na dwutygodniową podróż po Europie będziemy chcieli znaleźć osobę, która posiada wyżej wymienione cechy oraz ponadto dysponuje wolnym czasem (w określonym terminie), będzie potrafiła przyznać się do własnych błędów oraz będzie w stanie iść na kompromis. Taka osoba powinna być jak najszybciej zaangażowana w wyjazd. Powinna również czuć, że odgrywa znaczącą rolę w całym wyjeździe, dlatego warto każdemu przydzielić odpowiednie zadanie związane z planowaniem wyjazdu. Od samego początku widać na ile taka osoba jest zainteresowana całym wyjazdem i czy warto ją brać. :D Dobrze, gdy każdy z uczestników posiada jakąś umiejętność, która może się przydać w trakcie wyjazdu. Na dłuższy wyjazd warto szukać również osoby, która potrafi zachować czystość, nie przegina z alkoholem lub innymi używkami, potrafi być zdyscyplinowana i gotowa na wszystko. ;)

Następnym nurtującym pytaniem jest “gdzie szukać osób, które chętnie pojadą z nami w podróż?”. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, iż najwygodniej jest wyruszyć w podróż z osobą, którą doskonale znamy. Niesie to za sobą sporo plusów, a największym jest to, że skoro znamy tą osobę, to wiemy jaka jest i wiemy czego możemy się po niej spodziewać. Niestety często w naszym najbliższym środowisku ciężko o osobę, która dzieli nasze pasje i zainteresowania. Wiadomym jest, że aby zdecydować się w środę na weekendowy wyjazd, który rozpoczyna się w piątek, należy dysponować wolnym czasem i być gotowym na wszystko. Podobnie z dalszymi wyjazdami, które trwają dłużej - rzadko pracujące osoby mogą sobie wziąć trzytygodniowe wolne w dowolnym terminie. Jeśli wyprawa (zarówno ta krótsza jak i dłuższa) nie jest organizowana z wyprzedzeniem, nasze szanse na znalezienie “idealnej” osoby maleją.


Poprzednie pytanie nasuwa następne: “lepiej jest jechać w podróż ze znanymi czy nieznanymi nam osobami?”. Tutaj sprawa bardziej się komplikuje, ponieważ w obu przypadkach występują zarówno plusy jak i minusy.

Plusy i minusy przemawiające za stwierdzeniem, że “lepiej jechać w podróż ze znanymi nam osobami”:
  • znamy i raczej lubimy tą osobę
  • mamy z nią w miarę dobry kontakt
  • wiemy jak ta osoba się zachowuje i na ile ją stać ;)
  • potrafimy się dogadać
  • istnieje ryzyko wystąpienia kłótni, która może namieszać w znajomości
  • ciężko wytknąć błędy
  • ciężej jest wymagać czegoś od innych

Plusy i minusy przemawiające za stwierdzeniem, że “lepiej jechać w podróż z nieznanymi nam osobami” (nie ze strony internetowej):
  • łatwiej mówić o tym, co nam w danej osobie nie odpowiada
  • łatwiej jest wymagać czegoś od innych
  • mówimy otwarcie nawet o niemiłych kwestiach
  • brak więzi może powodować brak posłuchu
  • mogą wystąpić kłótnie spowodowane brakiem zrozumienia
  • różnice charakterów mogą okazać się nie do zniesienia

Gdy podczas szukania współtowarzysza wyprawy okaże się, że żaden znajomy nie jest w stanie z nami pojechać, a koniecznie potrzebujemy jeszcze jednej osoby, aby zapełnić miejsce i zmniejszyć koszty wyjazdu, możemy skusić się na umieszczenie oferty naszego wyjazdu w internecie.

Zrzut ekranu 2016-11-11 o 13.08.12.pngPierwszą stroną, którą warto odwiedzić jest grupa “Podróżnik/podróżniczka poszukiwani” na Facebook’u → (https://www.facebook.com/groups/podroznikposzukiwany/?ref=browser tu będzie odnośnik per klik). Drugą podobną grupą jest “Szukam towarzysza wyprawy” (https://www.facebook.com/groups/szukaj/?fref=ts tu też będzie klikacz). Na obu grupach można zamieścić własne ogłoszenie, ale również można skorzystać z ogłoszenia innych (czasami osoby zamieszczają informację o tym, że w terminie X są w stanie pojechać gdziekolwiek o ile zmieszczą się w sumie Y). Ponadto czytając już zamieszczone oferty można zainspirować się pomysłami i spróbować zaplanować podobną wyprawę.
Zrzut ekranu 2016-11-09 o 17.19.20.pngInnymi stronami, które warto odwiedzić są np. na stronie globtroter.pl jest zakładka “Ogłoszenia Globtroterów”, w której, na podobnej zasadzie jak przedstawiona wyżej, zamieszcza się oferty z planem wycieczki lub ogłasza się własną gotowość na dowolny wyjazd w określonym terminie.
Zrzut ekranu 2016-11-09 o 17.25.52.png Kolejną tego typu stroną jest olneo.pl. Jest to portal znajdujący dla nas idealnego współtowarzysza wyprawy. Portal ten łączy w sobie cechy serwisu informacyjnego jak i portalu społecznościowego (Posiada wyszukiwarkę podróżników online “Serwis społecznościowy dla podróżników szukających osób na wyjazd!” oraz oferuje “Komunikator w formie czatu online dla zalogowanych osób.”).
Stron tego rodzaju w internecie jest mnóstwo, dlatego jeżeli wykazujesz odrobinę chęci i odwagi, możesz z nich skorzystać, aby skompletować ekipę na wyjazd. Najpewniejszą formą znajdowania kompanów na wyprawę jest po prostu polecenie od znajomych. Informacja o tym, że szukamy osoby, która chciałaby pojechać z nami w podróż rozejdzie się niesłychanie szybko. Może to spowodować, że przyjaciele zaczną nam polecać swoich (nieznanych nam) znajomych, którzy chętnie pojechaliby z nami w podróż. Dzięki temu w prosty sposób zdobędziemy namiary na osoby chętne i w miarę pewne (skoro nasi przyjaciele nam ich polecili).
Kolejną efektowną formą znajdowania kompana wyprawy są wspomniane wyżej ogłoszenia. Dzięki takowym możemy mieć pewność, że odezwą się do nas wyłącznie osoby chętne i zainteresowane takim a nie innym miejscem i sposobem podróżowania.


Ok, ale czy osoba “idealna” w ogóle istnieje?
Niestety, podróż jest bardzo specyficzną formą spędzania czasu, dlatego nawet ze znanymi nam osobami mogą wystąpić konflikty, a osoby nam nieznane mogą po prostu nie przypaść nam do gustu i możemy się nie dogadywać. To jest jak krótka przeprowadzka ze znajomymi do jednego mieszkania. Wszystkie brudy wychodzą na wierzch.  W podróży należy pamiętać o tym, że kompromis jest najważniejszy. Jeśli nie będziemy skłonni do ustępstw, z naszej wyprawy może wyjść niezłe bagno, a wtedy na pewno nie będziemy jej wspominać miło.
A przecież nie o to w tym chodzi! Z podróży należy czerpać przyjemność i dużo radości, dlatego warto dobierać współtowarzyszy w taki sposób, aby z łatwością dochodzić do porozumień oraz aby móc zaliczyć każdy wyjazd do udanych! :)
K&M


“Podróżowanie jest brutalne. Zmusza Cię do ufania obcym i porzucenia wszystkiego co zacne i komfortowe. Jesteś cały czas wybity z równowagi. Nic nie należy do ciebie poza najważniejszym- powietrzem, snem, marzeniami, morzem i niebem…”
- Cesare Pavese

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz